zwierzęta - Rębkow - duża historia małej wsi

 Statystyki
Przejdź do treści

Menu główne:

zwierzęta

Kultura materialna
Dzikie zwierzęta Rębków i okolica SJS

Rębków - zwierzęta dzikie 2006/19.12.2009

Dużo można pisać o dzikich zwierzętach które występują lub występowały w okolicy Rębkowa dlatego opiszę i zilustruję tylko kilkanaście wybranych gatunków. Wybór może jest trochę przypadkowy i czasami kierowałem się dlatego, że mnie ciekawią, czasami dlatego, że stanowiły całkiem sporą część pożywienia mieszkańców a czasami bo mimo, że je wszyscy znamy to mało o nich wiemy a czasami niestety bo w tamtej okolicy już ich nie ma. Chociaż muszę też przyznać że kilka gatunków a przynajmniej ich przedstawicieli tam się pojawiło w ostatnim czasie.
Ponieważ strona  dopiero powstaje a sądzę, że może to trwać i rok /czyli do końca 2006/ zapraszam do jej odwiedzania co pewien czas - na pewno za każdym razem będzie coś nowego dopisane.
Na poczatek kilka zdjęć
O jakich zwierzętach chcę pisać?
Ze zwierzyny łownej -  o zającach, kuropatwach, sarnach, bażantach, dzikach, lisach, jeżach, także o rybach, bobrach, jastrzębiach
 o tych które są hodowane chociaż są w dalszym ciągu dzikie czyli o pszczołach
A to o tych wszystkich zwierzętach nie można przeczytac w książkach?
Można, ale to co tutaj będzie  i już częściowo jest to tego w tamtych książkach nie ma chodźby z tego względu, że podane tu informacje dotyczą Rębkowa i  okolic.
A to mogą być inne historie o zwierzątach w zależności od okolicy?
Proszę się samemu przekonać i tak na początek:
- jak to bywa z początkujacymi pszczelarzami czyli miodu za dużo oraz pamięć pszczół,
- historia o jeżach które sprzedałem,
- goście przegorzanu,
- cdn
To jeden z tych samodzielnych maluchów - mleko jest dla niego przysmakiem.
mały jeż


Stefan Jerzy Siudalski © 2006/2009
Od Ryby

Ryby
Fragment lustracji z roku 1565 roku:
"Sadzawka. — Jest tamże sadzawka dobra do chowania ryb, może w niej zachować ryb niemało, mogłoby na tym imieniu być więcej stawów i sadzawek, ale by łąki i ról ubyło."


i dalej
"Młyn. — Jest przy Rębkowie młyn dobry na rzece Wielkiey Wilcze, ma 4 koła: dwie korzeczne, na których żyto mielą, jedno słodowe walne, a czwarte foluszowe, kędy folują sukna. Młynarz dziedziczny ma prawo na trzecią miarę od książęcia Janusza Starego, ma też ku temu młynowi 1/2 morga rolej. Staw jest dobry, jest w nim ryb dosyć; wedle powieści ludzi, wymierza się z tego młyna czasem mniej, czasem więcej na stronę pańską okrom miary młynarskiej: żyta kor. 83, pszenice kor. 2, słodu pospolitego kor. 22."

Jesteś Na bloga liczniki osobą na tej stronie.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego