Wilkowyja - Rębkow - duża historia małej wsi

 Statystyki
Przejdź do treści

Menu główne:

Wilkowyja

Okolica

Wilkowyja, Wilkowija
Rzeka Wilga przed dwustu laty nazywała się Wilcza, Wilka, Wielka Wilcza a więc nazwa rzeki wywodziła się od Wilka a nie od wilgoci jak sugeują naukowcy.
Potwierdzeniem tezy o wilczym pochodzeniu nazwy wsi jest także to, że:

  • dawniej uważano, że źródła rzeki  są przy wsi Goniwilk,

  • jedną z następnych wsi nad rzeką są Wilczyska,

  • u wylotu rzeki jest miejscowość Wilga ale jej pierwotna nazwa to Wilka - przez "k"

tym samym jako najbardziej prawdopodobne jest przyjęcie tezy, że Wilkowyja jest nazwą wsi z przed czasów chrześcijaństwa.
Dlaczego?

Jeśli rzeka i aż cztery miejscowości mają swój źródłosłów od "wilka" to jest wysoce prawdopodobne, że na tych ziemiach był kiedyś kult wilka a to wyklucza powstanie nazw w czasach chrześcijaństwa. Sprawdzałem - na terenie Polski nie ma takiego drugiego przypadku aby tyle miejscowości miało nazwy pochodne od tego samego słowa.

Jeszcze około 20 lat temu na terenie lasu, przy strumieniu, był krąg kamienny - pozostałość z czasów pogańskich. Dziś kamienie z tego kręgu są w fundamentach kościoła w Marianowie.
Może na tym terenie było miejsce kultu wilka?
Nie można wykluczyć takiej tezy.

Czas wojny

7 X 1943 pacyfikacja Wilkowyi w odwet za zabicie 3 żandarmów. Schutzpolizei i gestapo z Warszawy (ok. 200 osób) zastrzeliło 11 osób oraz wzięło 22 zakładników, z których następnego dnia część zwolniono, a resztę osadzono w obozie w Garwolinie. W czasie pacyfikacji okupant zrabował ubrania, bieliznę itp. oraz świnie i kury,

15 XII 1943   we wsi Wilkowyja żandarmi aresztowali 7 członków oddziału „Kulawego" Trzech spośród nich zastrzelili na miejscu

18 I1944 żandarmeria aresztowała we wsi Wilkowyja ok. 30 osób, w tym 7 z listy, ponadto zabrała 7 świń i ok. 100 kur. Aresztowanych z listy osadzono w areszcie w Garwolinie, pozostałych wysłano do Warszawy (na Skaryszewską).
wg Zbigniewa Gnata- Wieteski "Garwolin dzieje miasta i okolicy"
Jesteś Na bloga liczniki osobą na tej stronie.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego