studnie - wodociąg - Rębkow - duża historia małej wsi

 Statystyki
Przejdź do treści

Menu główne:

studnie - wodociąg

Kultura materialna > budynki
Studnie lat temu pięćdziesiąt oraz wcześniej były to przede wszystkim studnie tzw kopane czyli jak byśmy je dzisiaj określili kręgowe. To określenie kręgowe nie jest ścisłe ponieważ w Rębkowie były studnie wykonane:
- z pełnych kręgów cementowych,
- ze specjalnych cementowych cegieł z których każda byłą częścią okręgu - np studnia w środku wsi u Karczmarczyków,
- z cembrowiną drewnianą i były to studnie o przekroju kwadratowym - np na Borkach oraz we dworze /folwark patrz spis - studnia drewniana/.
Poza jedną studnią która istniała naprzeciw remizy strażackiej studnie te były zagłębione w warstwie wodonośnej a więc były to studnie dennonaciekowe lub boczno naciekowe jeśli były posadowione na źródle / np studnia na Borkach w środku wsi/. Głębokość studni w zależności od miejsca wynosiła najczęściej 4-8 metrów. Nie były więc to studnie głębokie a więc i jakość wody była różna.
Studnia która istniała jeszcze w latach siedemdziesiątych przy drodze, naprzeciw remizy, zwana studnią Sobieskiego /Sobeckiego?/ była zasilana za pomocą drewnianych rur ze źródła. Bliższy opis tej studni jest na stronie wodociąg. Pełniła więc ona rolę zbiornika wody.
Największe problemy były z zaopatrzeniem wody na Podsadowcu. Jest prawdopodobne, że ta studnia zwaną studnią Sobieskiego była wykorzystywana do zaopatrywania w wodę mieszkańców Podsadowca. Przed podłączeniem wodociągu w tej części Rębkowa zdarzały się "kradzieże" wody ze studni między sąsiadami!
W Rębkowie studnie były budowane także jako wspólne np na granicy między sąsiadami.
Czerpanie wody


Podwórko i żuraw - Henryk Ornat
Wodę ze studni czerpano za pomocą:
- kulki czyli drążka zakończonego specjalnym haczykiem do zawieszenia kubełka,
- żurawia - tu opis obliczeń żurawia,
- kołowrotu,
- oraz była próba w latach trzydziestych /instalacja istnieje do dziś/ podłączenia rury ze studni bezpośrednio do domu i pompowania wody wewnątrz domu za pomocą pompy dwutłokoorami kulowymi.
z tą instalacją polegał na tym, że studnia z której ta pompa miała czerpać wodę była posadowiona na kurzawkowej warstwie wodonośnej i dość często trzeba było czyścić tłoki ponieważ nie umiano sobie poradzić z filtracją drobnych piasków które wraz z wodą dostawały się do pompy.
Żuraw - rysunek do obliczeń

rysunek Stefan Jerzy Siudalski © 1990
Jesteś Na bloga liczniki osobą na tej stronie.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego