Izdebnik - Rębkow - duża historia małej wsi

 Statystyki
Przejdź do treści

Menu główne:

Izdebnik

Okolica

Izdebno - Izdebnik - Izdebna
W dokumentach z przed ok 400 lat dotyczących Rębkowa występuje miejscowość Izdbnie
Lustracja wsi Rębków 1565:

Puszcza, bartnicy. — Jest ku tej wsi puszczej niemało i borów, jedna część boru przy granicy czyszkowskiej ku Izdbniu wsi królewskiej, druga część boru ku Dąbrowie wsi królewskiej. A nadto z rozkazania JKM oddzielono niemałą część puszczej osieckiej ku Rębkowu. Jest wszytkiej puszczej w objazd na dwie mili, jest drzewo rozmaite i budowaniu i do barci godne. Mają tam bartnicy barci z rozlicznych wsi jako z Rębkówa z Rowski Woley, z Cziskowa, ze Tworzanki, ale ci bartnicy pieniędzmi dań płaci nie miodem, tak staradawna. ..... .

Lustracja wsi Rębków 1617:
Puszcza. — Jest ku tej wsi puszcza, której -wielkość opisana jest w lustracyjej 1569. Barci teraz mniej niż przedtym dla spustoszenia jej. Płacą bartnicy z różnych miejsc, jako z Rempkowa, Woley Rempkowskiey, Izdebna ...

Na mapie z około 1910 roku nie ma wsi Izdebnik ale jest wieś Izdebno co oznacza, że wieś Izdebnik powstała około 1919-20 roku dzięki parcelacji majątków. Czyli dziś Rębków graniczy z polami wsi Izdebnik ale sto lat temu i wcześniej wieś graniczyła z Izdebnem. Czy było to graniczenie z polami czy oddzielały te wsi lasy dziś już nie da się dokładnie ustalić chociaż patrząc na zachowane mapy z przed prawie 200 lat to Rębków od Izdebna był oddzielony lasami. Na mapie nie ma zaznaczonych dróg ale widać wyraźnie, że przejazd był możliwy od młyna w Rębkowie, omijając Górki, przez las do Izdebna. Był to tzw trakt osiecki.Jesteś Na bloga liczniki osobą na tej stronie.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego