Dziubak Stefan - Rębkow - duża historia małej wsi

 Statystyki
Przejdź do treści

Menu główne:

Dziubak Stefan

Pamieci tych co odeszli

Stefan Dziubak

Nie jestem w stanie w pełni ustalić czy było dwóch ludzi o tym imieniu i nazwisku czy jeden. Nawet jeśli przyjmowałem, że był jeden to pewne infomacje się nie zgadzają. Ponieważ Stefan Dziubak który był związany przez kilka lat z Rębkowem i już podczas Wielkiej Wojny działał w konspiracji to niezgodności w biografii mogą wynikać właśnie z zacierania pewnych śladów czy też ich zmiany.
Na dzień dzisiejszy przyjmuję, że Stefan Dziubak urodził się w Żelechowie w 1895 roku a zmarł w 1967 tak jak jest to umieszczone w książce Tadeusza Piesio pt." Historia Ruchu Ludowego w powiecie garwolińskim 1864-1949",
Na odwrocie tej fotografii obok jest napisane:
"Koło Rębków załozyciel St. Dziubak" a na stronie 174 powołanej tu ksiązki T.Piesia jest zapis:
"Np. w 1919 r. powstało koło w Izdebniku załozone przez członków istniejącego już od 1916 r. koła w Rębkowie"

Stefan DZIUBAK - urodzony w Żelechowie 2.07.1895 roku.

Od około 1915 roku związany z Rębkowem, uczył w szkole, założył koło Młodzieży Wiejskiej "Wici". Założył straż pożarną.W Rębkowie do około 1925 roku. Aresztowany w 1940 roku, zwolniony z obozu 19 stycznia 1942 roku - dalsze jego losy nie są znane.
Był więźniem Auschwitz numer 4759.  Przewieziony został do obozu z transportem z Warszawy co było typowym dla aresztowanych w Garwolinie i okolicach. Najpierw więziono na Pawiaku a później wysyłano do obozu. Witold Pilecki był do Auschwitz przewieziony tym samym transportem i miał numer obozowy różniący się od tego którym został oznaczony Dziubak o sto.

Jesteś Na bloga liczniki osobą na tej stronie.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego