Dwudziestolecie - Rębkow - duża historia małej wsi

 Statystyki
Przejdź do treści

Menu główne:

Dwudziestolecie

Historia wsi

Rębków lata dwudzieste, lata trzydzieste
....widzę normalny  kraj a w nim normalnych ludzi.
../Jacek Kaczmarski /


Zdjęcie około 1930 roku - dziś w tym miejscu gdzie był fotografujacy stoi sklep Rzewuskich
Dwudziestolecie międzywojenne zbiegło się jednocześnie z uzyskaniem niepodległości przez Polskę i "eksplozją" wynalazków technicznych. Jak mieszkańcy Rębkowa wykorzystywali te dwie nadarzające się szanse dla siebie? Możliwość niekrępowanego przez zaborcę działania i organizowania się wykorzystywano tworząc grupy teatralne
, zespoły muzyczne, organizując wspólne spędzanie czasu. Proszę popatrzeć na zdjęcia strażaków - toż ci ludzie z własnej woli organizowali straż pożarną, mało kto we wsi nie brał w tym udziału.
Gdy pokazałem zdjęcia z tamtych lat w internecie na jednej z grup dyskusyjnych o historii ktoś skomentował "ależ to jakaś bananowa młodzież" a to byli zwykli średnio bogaci mieszkańcy właśnie tej wsi. No cóż - prawie trzy pokolenia Polaków były karmione kłamstwami to i nie dziwota.
Na wieś docierały tylko z niewielkim opóźnieniem w stosunku do miasta wszystkie nowinki techniczne:
-radio
- najpierw kryształkowe później lampowe na baterie umożliwiało kontakt ze Światem, pierwsza audycja radiowa w Polsce to 1 luty 1925 rok, radiostacja raszyńska ruszyła w 1931 roku! Pierwsze transmisje telewizyjne to 1938 rok lecz nadajnik zamontowany w Warszawie na gmachu Prudentialu miał zasięg tylko ok 10 km,
- oświetlenie elektryczne
- z generatora we młynie ta wieś korzystała na ponad dwadzieścia lat przed socjalistyczną elektryfikacją! na zdjęciu zrobionym w Rębkowie w 1936 roku widać nad oknem izolator - proszę powiększyć zdjęcie z motocyklem Ariel,
- motocykle
- o, wyprawa do Lwowa własnym pojazdem to była przygoda! te pierwsze motocykle miały tak rozwiązane smarowanie, że trzeba było się co 30 km zatrzymywać i specjalna pompką wstrzykiwać olej do silnika! to chyba ten pierwszy po lewej taki był, bo ten po prawej to już prawie współczesny chociaż to lata trzydzieste ubiegłego wieku!
- fotografia
- aparat fotograficzny jak widać na zdjęciach nie był czymś niezwykłym - zdjęć nie nosiło się do fotografa, szklane klisze były wywoływane w domu i w domu były robione stykówki czyli odbitki na papier fotograficzny, a ich jakość ? można osądzić po latach!

  • motocykl Zundapp EM250 Einheitsmodell

  • silnik w motocyklu typu V- motocykl AJS Model D,   

  • motocykl Ariel SV, nad oknem widać izolator a jest to rok 1936

Zespół teatralny z Rębkowa, sztuka "Macocha" - za pieniądze z występów pokryto blachą dach remizy od lewej Stanisław Ostolski, Bolesław Karczmarczyk, Władysława Siudalska, Stanisław Gałązka, Lodowski Władek, ??, Stefan Siudalski, Julian Ostolski ?, Leonard Mianowski? U dołu nn, Walerka Siudalska, Jan Siudalski, Anna Mroczek, Józef Rękawek, Stanisław Witak, Wacława Witak,na zdjęciu poniżej zespół w sztuce "Zagłoba swatem"


Stefan Jerzy Siudalski 2003 - 2010 -2012- 2013 -2015

Jesteś Na bloga liczniki osobą na tej stronie.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego