Rębków ciekawostki

Dwór

Ile ma lat? Chyba nikt nie wie. Jest  wysoce prawdopodobne, że w tym miejscu już w XVI wieku były zabudowania folwarku. Na planach sporządzonych w 1927 roku składa się z dwóch połączonych przejściem budynków. Dziś po tym większym nie ma nawet śladu. Tylko przy kopaniu dołu pod szambo wydobyto wiele kamieni i duże, niekształtne cegły. W trakcie remontu, kilka lat temu na ścianach znaleziono stare gazety wykorzystywane jako podkład pod tapety. To były gazety z końca XIX wieku. Jest prawdopodobne, że były klejone podczas remontu budynku co może oznaczać, że sam budynek dworu ma 150-200 lat.

Podczas ostatniej wojny we dworze częstymi gośćmi byli Niemcy - dobrze przyjmowani, chętnie przyjeżdżali - nie wiedzieli, że była tu przechowywana broń a często pod ich nosem siedzieli partyzanci. Sprawdzało się stare przysłowie "najciemniej pod latarnią".

Po wojnie we dworze była czteroklasowa szkoła podstawowa i przez kilka lat przedszkole. Szkołę prowadziły trzy siostry Pludrakowskie Jadzia, Stasia i Hala. Staraniem Jadzi Pludrakowskiej wybudowano murowaną szkołę na miejscu spalonej w latach dwudziestych. Nowa, murowana szkoła została otwarta w 1958 roku.

Po uzyskaniu niepodległości w 1918 roku dwór wraz z przypisanymi mu ziemiami podlegał zarządowi Centralnemu Związkowi Kółek Rolniczych w Warszawie. Dzierżawili go kolejno:  Krzyżewski, Bednarzyk, Smorągiewicz, Szymański, Celiński Stanisław /Stefan?/ rodem z Sulbin /do 1944 r/. Szymański był prawdopodobnie oficerem i to on mógł postawić kapliczkę przy drodze do dworu . Dziś jest przesunięta do drogi prowadzącej do młyna /ul. Młyńska/.

Dzisiejszy stan budynku od strony południowo zachodniej

jest to część dużego planu - te połączone budynki to właśnie dwór
- ta część po prawej istnieje dziś
Informacje pochodzą od następujących osób:
- Ostolski Marian,
- Zieliński Stefan,
- Ryszard Michalczyk

Stefan Jerzy Siudalski © 2003/2007

powrót do strony głównej

ostatnia zmiana 17.05.2007 sjs