Dąbrowa - Rębkow - duża historia małej wsi

 Statystyki
Przejdź do treści

Menu główne:

Dąbrowa

Okolica

Dąbrowa, Dombrowa
Dlaczego umieściłem na  stronach Rębkowa wieś Dąbrowa jeśli te wsie oddzielone są od siebie kilkoma wsiami?
W dokumencie lustracyjnym z 1660 roku jest wzmianka:


a w dalszej części dokumentu:

Ponieważ Rębków i Dąbrowa były pod jednym zarządem sądziłem, że wsie te w jakiś sposób kontaktowały się ze sobą co mogło skutkować występowaniem takich samych nazwisk. Okazało się, że ani jedno nazwisko nie powtarza się w obu wsiach.
---
Na starych mapach jest umieszczony młyn - wiatrak. Jeszcze kilka lat temu można było go ogladać.
Na mapie poniżej widoczny jest krzyż który stoi nie przy drodze a w polu. Może to świadczyc o tym, że wieś podobnie jak Rebków miała kiedyś własny cmentarz.


Wieś Dąbrowa jest wymieniana w dokumencie lustracyjnym Rębkowa z 1565 roku:
""Puszcza, bartnicy. — Jest ku tej wsi puszczej niemało i borów, jedna część boru przy granicy czyszkowskiej ku Izdbniu wsi królewskiej, druga część boru ku Dąbrowie wsi królewskiej. A nadto z rozkazania JKM oddzielono niemałą część puszczej osieckiej ku Rębkowu. Jest wszytkiej puszczej w objazd na dwie mili, jest drzewo rozmaite i budowaniu i do barci godne. Mają tam bartnicy barci z rozlicznych wsi jako z Rębkówa z Rowski Woley, z Cziskowa, ze Tworzanki, ale ci bartnicy pieniędzmi dań płaci nie miodem, tak staradawna. Uczyni ta dań od bartników do roku . . . fl. 10/16/ bo niejednako płacą- bartnicy, jako którzy wiele mają barci."
Jak stara jest wieś Dąbrowa?
Nie wiem ale jest prawdopodobnym, że liczy około 800 lat.

Jesteś Na bloga liczniki osobą na tej stronie.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego