Czyszkowek - Rębkow - duża historia małej wsi

 Statystyki
Przejdź do treści

Menu główne:

Czyszkowek

Okolica

Czyszkówek, Czyszkowek /Czuskow/
Wieś Czyszkówek powstała później niż Czyszków i nie występuje w dokumentach lustracyjnych Rębkowa z 1565 roku. Znajduja się tam natomiast zapis o wsi Czyszków:
"Puszcza, bartnicy. — Jest ku tej wsi puszczej niemało i borów, jedna część boru przy granicy czyszkowskiej ku Izdbniu wsi królewskiej, druga część boru ku Dąbrowie wsi królewskiej. A nadto z rozkazania JKM oddzielono niemałą część puszczej osieckiej ku Rębkowu. Jest wszytkiej puszczej w objazd na dwie mili, jest drzewo rozmaite i budowaniu i do barci godne. Mają tam bartnicy barci z rozlicznych wsi jako z Rębkówa z Rowski Woley, z Cziskowa, ze Tworzanki, ale ci bartnicy pieniędzmi dań płaci nie miodem, tak staradawna. Uczyni ta dań od bartników do roku . . . fl. 10/16/ bo niejednako płacą- bartnicy, jako którzy wiele mają barci."
W tym samym dokuemcie znajduje się zapis o wsi Czuskow:
"Pierwsze pole tego folwarku leży. pod Czuskowem za rzeką Wielką, na które się wysiewa żyta na zimę pospolicie kor. 158, a na przydatkach kor. 40. Uradzą się żyta czasem mniej abo więcej kop 593 wedle urodzaju. Dziesięciny z tego folwarku nie dają, tylko 3 kopy pieniędzy denarów? za nie do Laskarzewa ks. biskupowi poznańskiemu płacą. Żyta jarego wysiewają kor. 24, uradzą się żyta jarego kop 60, pszenice wysiewają kor. 17, ? uradza się wedle czasu kop 50, owsa wysiewają kor. 150, uradzą się kop 300, inszych jarzyn sieją wedle potrzeby.
Kiedy powstała wieś Czyszkówek?
Około 200 lat temu już była. Ile wcześniej powstała?
Nie wiem. Co prawda w dokumencie lustracyjnym Rebkowa z roku 1660 jest zapis:
...Granice tej wsi z Garwolinem, z Ciskowami i Gorkami..
może świadczyć, że był wtedy i Czyszków i Czyszkówek /z Ciskowami/ ale nie jest  to pewne.Jesteś Na bloga liczniki osobą na tej stronie.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego