budynki gospodarcze - Rębkow - duża historia małej wsi

 Statystyki
Przejdź do treści

Menu główne:

budynki gospodarcze

Kultura materialna > budynki

Gdy w latach osiemdziesiątych ktoś w prasie napisał, że wieś się bogaci bo budowanych jest wiele domów to ktoś inny odpisał, że wieś w swojej formie zanika bo chłopi najpierw budują domy a stodół to już nie postawią. 

Dziś większość mieszkańców wsi utrzymuje się  z pracy poza rolnictwem ale jeszcze niedawno wieś wyglądała i żyła inaczej niż dziś. Zabudowania gospodarcze czyli stodoły, obory, spichlerze były przypisane wręcz do każdego domu, do każdego gospodarstwa.
Jak to wyglądało?

A najlepiej ten układ jest widoczny na  obrazie Henryka Ornata i zdjęciu obok.

Dom na podmurówce z kamieni, przy domu studnia, spichlerz lub obora na kamiennym murze, stodoła z dwoma lub trzema sąsiekami, podwójne wierzeje, płot ograniczający poruszanie się zwierząt po podwórku, słomiany ul czyli kószka, ot po prostu obraz zabudowań na  wsi.

Dlaczego  tylko część ścian w oborach, budynkach gdzie trzymano zwierzęta była murowana z kamienia? Raczej trzeba zapytac dlaczego całość ścian nie jest  z bali  bo przecież to tańszy materiał. Otóż, w tamtych czasach zwierzętom  pomieszczenia wyściełano słomą, nie odprowadzano gnojówki na zewnątrz do specjalnych zbiorników,  tylko wsiąkała ona w słomę tworząc  obornik którym użyźniano później pola. Ta mieszanina słomy i gnoju  niszczyła dolne fragmenty drewnianych ścian stąd pomysł aby dolna część ściany była kamienna.

Jesteś Na bloga liczniki osobą na tej stronie.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego